Zima v ŠARLOTĚ
Čerstvý posázavský vzduch a občasné sluneční paprsky přispívají k dobré kondici, mysli a zdravému spánku. Krátkým vycházkám do parku Šarloty se tedy nebráníme ani v zimních měsících, i když v zimě trávíme více času ve vyhřátých, útulných prostorách Šarloty. Sychravo a ledový vichr zůstanou za okny a my užíváme pocitu bezpečného domova. Laskavou, a jakoby důvěrně známou, atmosféru Šarloty pomáhá vytvářet všudypřítomná uklidňující vůně, která vás obejme hned při příchodu a provází vás všemi chodbami a místnostmi Šarloty. Lehoučká vůně bílé kávy, vám vzdáleně připomene příjemné životní prožitky. Zkrátka, Šarlota vás uschová pod svůj široký deštník, kam žádný rušivý impulz nedolehne.
Šarlota voní bezpečným domovem.
Aromaterapie
Pro zlepšení nebo udržování fyzické a psychické pohody klientů je v Šarlotě s úspěchem využívána aromaterapie. O této přírodní terapeutické metodě jsme hovořili s aromaterapeutkou paní Martinou Matoušovou.
Můžete nejprve charakterizovat, co aromaterapie znamená z pohledu odborníka?
Řeknu to zcela jednoduše, aby neunikl hlavní smysl. Aromaterapie je jedinečná pomocnice při řešení psychických a somatických potíží – to je hlavní aspekt. Má zásadní vliv nejen na psychiku, ale následně i na fyzický stav. Základem aromaterapie jsou éterické, neboli esenciální oleje (silice), což jsou čistě přírodní látky, získávané ze siličných kanálků rostlin nejčastěji destilací vodní parou.
Pojem aromaterapie je v posledních letech módní záležitostí. Z polic obchodů na nás útočí nepřeberné množství voňavých svíček, oleje a vosky do aromalamp, hotely a další zařízení nabízí aroma-masáže či vonné koupele.
Máte pravdu. Nejsem ráda, že se na trhu objevuje velké množství relativně levných, uměle vyráběných vonných produktů nebo produktů bez certifikátů čistoty, původu rostlin, uvedení koncentrace apod. Syntetické nebo různě ředěné látky nevyhovují kvalitou a tím pádem ani účinností, mohou způsobovat přinejmenším alergické reakce, bolesti hlavy apod. Samozřejmě i u čistých esenciálních olejů rostlin je třeba být při jejich používání obezřetní, ale víme, že když respektujeme bezpečná pravidla použití (správné ředění do nosných olejů, kontraindikace, individuální potřeby jednotlivce), je vše v pořádku. Při své praxi používám výhradně čisté, přírodní, certifikované éterické oleje.
Aromaterapie je tedy metoda, která k řešení duševního a fyzického zdraví využívá účinky různých druhů přírodních vonných éterických olejů (EO).
Přesně tak. Obecně může mít aromaterapeut k dispozici asi 80 druhů silic, které se podle svých účinků řadí do skupin. Například jsou některé éterické oleje tzv. zahřívací, dokáží rozproudit lymfatický systém a krevní oběh. Zchlazující podporují léčbu zánětů, neutrální silice mají široké použití. Jsou zde specialisté na virové, či mikrobiální infekce. Já osobně jsem díky aplikaci těchto esencí prodělala rychlý průběh nemoci bez zasažení průdušek.
Fyzický stav je úzce spojený se stavem duševním.
Co se týká psychického stavu, tam vidím několik důležitých aspektů.
Duševní i fyzická stránka člověka je propojená, takže v případě nemoci je obvykle oslabena psychika i tělo (jako například při stresu mohou být potíže s trávením apod.). Pak je potřeba člověka nejprve stabilizovat. Tzn. stabilizovat emoční pozadí a nervový systém, aby se vůbec mohlo pokračovat s jakoukoliv další vhodnou terapií.
To znamená, že pro podporu duševního stavu není možné začít rovnou stimulačními postupy, ale naopak relaxačními? Jak dlouho takové období stabilizace trvá?
Jak jsem uvedla, s klientem není možno dále úspěšně spolupracovat, pokud není emočně stabilizovaný. Dobrý aromaterapeut musí být trpělivý, pečlivý a nechtít výsledky hned. Proces stabilizace trvá třeba dva týdny – měsíc. Teprve poté se díky čichovým zkouškám pozná, jak se stav klienta vyvíjí. Některé silice ho najednou přestanou zajímat a zaujmou ho jiné. To znamená, že už jdeme do hloubky. Čili nejprve emočně stabilizovat z nejhoršího, záhy adaptovat v situaci, harmonizovat a teprve pak k něčemu stimulovat. Jinak se klient může dostat do emočního tobogánu a stav se zhorší.
Jako první se tedy z éterických olejů používá skupina stabilizátorů. Jaký je další postup?
Je důležité, aby se klient adaptoval na situaci, v jaké se aktuálně nachází, i na kontakt s terapeutem. Pro úspěch terapie je vzájemná důvěra zásadní. V této fázi používáme adaptogeny. Jsou tedy 2 skupiny EO, které se obvykle používají na začátku terapií. Éterické oleje z těchto dvou skupin stabilizátorů a adaptogenů si také většinou klienti sami vybírají čichovou zkouškou z užšího výběru přichystaného terapeutem. To, že si klient vybere vhodný EO osobně, je jedním ze základů správné terapie. Nikdy nemůžete klientovi vnucovat něco, co mu nevoní.
Jak jste již řekla, aromaterapeut má k dispozici širokou škálu EO a navíc může používat směsi. Jak konkrétně výběr vhodného EO probíhá?
Výběr silic ovlivňuje řada faktorů, terapeut musí vzít v úvahu emoční stav a celou řadu informací týkajících se zdravotního stavu klienta, osobní a rodinnou anamnézu (vysoký/nízký tlak, srážlivost krve, stav srdečně-cévního systému, nádorová onemocnění, stav a citlivost pokožky atd.), lékařskou diagnózu. Zásadní jsou cílené rozhovory s klientem, při kterých terapeut získává další cenné informace. Podle svých znalostí a zkušeností a na základě získaných informací terapeut nasměruje terapii a připraví vhodné éterické oleje pro výběr klientovi.
Pak tedy proběhne čichová zkouška přímo klientem?
Ano. Čichová zkouška je velmi důležitá. Přestože se snažím cíleně zjistit o klientovi maximum informací, právě čichem se často potvrdí, jestli potřebuje např. silici zahřívací nebo naopak schlazující apod. Výběr je naprosto individuální. Dáte-li na výběr EO dvěma klientům, kteří jsou v podobném psychickém stavu, často si každý vybere silici jinou. Je nutné volbu v danou chvíli respektovat. Ovšem třeba již druhý den může být situace jiná, té je třeba se přizpůsobit a postupovat v terapeutickém plánu dále.
Mám zkušenost, že ze začátku si lidé vybírají tzv. povrchní silice (tj. vonící většině lidí). Člověk obvykle nechce jít tak do hloubky, nechce s obtížemi bojovat hned, raději je tzv. „zamete pod koberec“, je přesvědčen, že to je řešení. Když zvolí povrchní silice, organismu se uleví, už není tak emočně rozvibrovaný…nejhorší opadne. Později ho začnou zajímat silice tzv. náročnější (které mohou jiným lidem i smrdět) a stav se začne pomalu pozitivně vyvíjet. V každém případě se jedná o dlouhodobý proces.
Můžete uvést příklad, jak se zlepšení stavu klienta projeví?
Lidé mají často v sobě uloženy různé neřešené obtíže a emoce, které narušují harmonii v organismu a mohou člověka dovést až k zásadním psychickým problémům. Aromaterapie napomáhá k tomu, aby byl člověk schopen alespoň o něčem mluvit, ne třeba o všem, aby se otevřel alespoň sám sobě, my o tom ani nemusíme vědět. Důležité je, když emoce pustí ven, např. pláče a uvědomí si proč! Člověku se uleví i fyzicky, znovu se mu začne chtít žít a něco s potížemi dělat. Třeba i s problémy dlouhé roky uloženými.
V Šarlotě pracujete převážně se seniory, kteří mohou mít různé obtíže, jako je omezený čich nebo dokonce ztráta čichu. Jak postupujete v těchto případech?
I v případě ztráty čichu se k centrálnímu nervovému systému přes čichový nerv účinné látky dostávají a na člověka působí. Je nutné zjistit všechny dostupné informace ještě pečlivěji, podrobněji s klienty cíleně hovořit.
Nezbytná je velká opatrnost při aplikaci EO na pokožku staršího organismu – silice mohou mít vedlejší účinky, je to silná, koncentrovaná přírodní chemie, i když přirozená.
Silici nanáším pouze na předloktí či za ucho a chvilku nechám – místo nesmí zarudnout. Nezbytná je rovněž následná kontrola (za několik hodin, pak druhý den), aby se nespustila alergická reakce. Klient může být alergický na jednu silici, ale mohl by si vybudovat alergii na všechny. Opatrnost a profesionální postup musí být vždy dodržen.
Jaké druhy aplikací EO v Šarlotě používáte?
Prvním krokem jsou difuzéry, které umísťujeme přímo do pokojů
klientů. Do difuzérů ze začátku zpravidla dodám 1 vybraný
druh EO, později připravuji i vhodné směsi podle toho, jak se stav
klienta postupně vyvíjí.
Tady pro vás musí být velkou výhodou vaše praxe lékárenské laborantky.
Samozřejmě. Těší mne, že své zkušenosti ze Zdravotní školy i z dob praxe, kdy se ještě v lékárnách mnohem více pracovalo s léčivými rostlinami, mohu dále využívat pro dobrou věc. Především mne ale těší, že jsem mohla navázat studiem na Institutu Aromaterapie a naučit se aromaterapeutické masáže (kožní aplikace éterických olejů), akupresuru a reflexní terapii pro aromaterapeuty. Veškeré tyto metody v Šarlotě využívám podle aktuálního stavu klienta. Nejprve mi reflexní zóny a akupresní body prozradí citlivost klienta, aby pak bylo možné zvolit vhodný postup na cestě k jeho psychické a fyzické pohodě. Aromaterapeutická masáž celého těla je minimálně hodinovou záležitostí a je dobré v případě potřeby další masáž absolvovat nejdříve za měsíc, aby klient dostatečně vstřebal a zpracoval její blahodárné účinky.
Aromaterapie v Šarlotě představuje příjemnou terapii přinášející úlevu a posílení celkového stavu klientů. Ke každému je zde přistupováno individuálně a citlivě.
Děkujeme za rozhovor!
Paní Martina Matoušová pracovala jako lékárenská laborantka, zajímala se zejména o práci s přírodními produkty (bylinkami). Studium na Institutu aromaterapie v Praze, akreditované Mezinárodní federací profesionálních aromaterapeutů IFPA (https://ifparoma.org/), ukončila obhajobou diplomové práce. Tato škola ji umožnila i praktické studium aromamasáží, akupresury a reflexní terapie pro aromaterapeuty. V oboru se kontinuálně vzdělává. Svou lásku k „přírodní lékárně“ a k práci s lidmi tak propojila v profesionální službu podporující kvalitu života klientů Šarloty.