Léto v ŠARLOTĚ
Léto je v plném proudu a my si ho v Šarlotě užíváme. Po několika horkých a suchých
letech jsou letošní letní dny takové, jak je dobře známe a máme je rádi. Příjemné
teploty bez přílišných veder, na obloze slunce, které doprovází nějaký ten mráček,
jindy se zatáhne a přijde životodárný déšť nebo letní bouřka. Zkrátka léto v Čechách
jak má být. Naše zahrada i les poskytují ideální prostředí pro pravidelné vycházky i
relaxaci, příjemné je posezení ve stínu stromů třeba při svačince nebo u sklenky
vychlazeného ovocného čaje.
Léto je tady a s ním všechny jeho velké i malé radosti.
Právě v létě bývá obvyklým "horkým tématem" pitný režim. V Šarlotě je však
správnému pitnému režimu klientů věnována náležitá pozornost nepřetržitě po celý rok, jak říká paní Jarmila Behrová, nutriční terapeutka.
Jaká jsou největší rizika nedostatečného příjmu tekutin u seniorů?
Lidé obecně málo pijí, ale u seniorů může být nedostatek tekutin fatální. Vede k poklesu krevního tlaku, pocitu slabosti, k závratím a riziku pádů a úrazů, celkové dezorientaci. Nedostatečný příjem tekutin může vést k infekcím močových cest a dalším komplikacím zdravotním. Ovšem negativně ovlivňuje i kondici duševní a může vést i ke smrti.
Ve vysokém věku obvykle ztrácíme pocit žízně. Jak řešíte tuto skutečnost?
Dostatek tekutin musí být každému klientovi vždy snadno dostupný, při každém jídle, při aktivitách
(i venku!), při odpočinku. Klienti Šarloty mají vždy nápoje "pěkně na očích" a mají chuť se napít. Vycházíme z toho, co mají senioři rádi a nápoje připravujeme tak, aby byly nejen chutné, čerstvé, ale i pěkné na pohled - například voda s ovocem nebo vhodné ovocné šťávy, které připravujeme vždy čerstvě v odšťavňovači.
Povšimla jsem si před obědem, že klienti mají různé nápoje připravené předem na prostřeném stole. Které nápoje jsou nejvhodnější?
Každý klient Šarloty má při každém jídle k dispozici svůj oblíbený nápoj. Doporučené jsou ovocné a bylinné čaje i vhodné minerální vody s nízkým obsahem sodíku. Vodu pro přípravu nápojů volíme většinou neperlivou, perlivá může u některých osob vyvolávat nadýmání až nauzeu. Někteří klienti mají rádi nealkoholické pivo, pro podporu chuti k jídlu je možné i malé množství alkoholu - např. alkoholické pivo.
Kterým nápojům je naopak potřeba se vyhnout?
Nedoporučujeme sladké 100% džusy a černou silnou kávu - zejména kvůli diuretickému efektu kofeinu. Nevhodné jsou rovněž colové nápoje.
Kolik tekutin by měl senior denně vypít?
To je velice individuální, doporučení je 30ml na kg hmotnosti.
Můžeme do příjmu tekutin započítat i polévku?
Polévka se do příjmu tekutin počítá jen u dialyzovaných pacientů, ale obecně polévky jsou u seniorů velmi v oblibě. Naši klienti mají polévky velice rádi a mnohdy jako večeři podáváme vhodnou polévku. Oblíbená je například bílá zeleninová s opečenou houstičkou nebo polévka s masovým ragů. Vždy dbáme na to, aby pokrm obsahoval plnohodnotné bílkoviny.
Zvláště rizikovou skupinou jsou senioři imobilní a s demencí. Jak zde zajišťujete správný pitný režim?
Zásadou jsou časté návštěvy klientů na pokojích, pravidelně nabízíme pití jak v pítkách, tak ve skleničce a hrníčcích. Vše pečlivě monitorujeme a zapisujeme do bilančního listu.
V Šarlotě žádný z klientů netrpí žízní, ani nedostatkem potřebných vitamínů, minerálů a dalších látek nezbytných pro výživu organizmu seniorského věku.
Letní polévka z cukety
SUROVINY
2 středně velké cukety, 1 - 2 mrkve, asi 1/4 celeru, 1 větší cibule, 2 - 3 plátky slaniny (uzený špek z mangalice ), česnek, olej, máslo, sůl, pepř, bobkový list, majoránka.
POSTUP
Na oleji a másle smažíme do sklovata cibuli a slaninu, poté přidáme nakrájenou mrkev a celer, také trochu osmažíme. Přidáme nakrájené asi 3 stroužky česneku a na kostičky nakrájenou cuketu. Zalijeme vroucí vodou, osolíme, lehce opepříme, přidáme bobkový list a vaříme do měkka. Poté rozmixujeme a dochutíme podle potřeby.
(Můžeme přidat majoránku, pepř, trochu sladké chilli omáčky).
DOBROU CHUŤ!